Prostata yra vienas iš vyriškų lytinių organų, kuris turi padidėjusią riziką būti pažeistam vėžio. Skiriamos keturios prostatos vėžio stadijos pagal kurias parinkus tinkamą gydymo metodą galima sėkmingai pasveikti. Nors Lietuvoje tai yra dažniausia onkologinė vyrų liga, tačiau ji sėkmingiau, nei kitos, pasiduoda gydymui.
Dažniausiai prostatos vėžys nustatomas vyresniems, nei 50 metų vyrams, tačiau medikai rekomenduoja vyrams nuo 40 metų kreiptis dėl tyrimų skirtų šios ligos nustatymui. Žinoma, jei pastebimi nors menkiausi vyriškų lytinių organų ar dubens srities pakitimai, pavyzdžiui, skausmas, tai būtina kreiptis pas gydytojus, nepaisant amžiaus. Svarbu žinoti, kad kuo anksčiau randama liga, tuo daugiau galimybių sėkmingam gydymui. Taip pat būtina paminėti, kad šis vėžys skiriasi nuo kitų vėžio ligų, nes tai taip vadinama tyli liga, kuri gali būti ilgus metus ir vyras gali nejusti visai jokių simptomų. Taip yra daugumai pacientų ir tik nedidelė dalis tampa greitai ir skausmingai progresuojančio vėžio aukomis.
Dažnai klausiama, kokios priežastys lemia prostatos vėžio atsiradimą, tačiau iki šiol jos nėra nustatytos. Tiesa, jei giminės vyrai sirgo šia liga, tai paveldimumas yra įspėjantis faktorius ir tokiems vyrams tikrintis reikėtų nuo jaunesnio amžiaus. Sveikas gyvenimo būdas gali padėti, tačiau tai nėra lemiamas veiksnys norint išvengti tokios ligos.
Įtariant prostatos vėžį arba norint profilaktiškai pasitikrinti, pirmiausia reikia kreiptis pas šeimos gydytoją, kuris duos siuntimą pas urologą. Urologas skirs pirminius tyrimus: digitalinį rektalinį prostatos tyrimą ir PS kraujyje tyrimą. Jeigu prireiks, urologas skirs ir papildomus tyrimus, pavyzdžiui, rentgeną, tomografiją, biopsiją ir t.t. Tik po išsamių tyrimų nustatoma ar yra vėžys. Jeigu įtarimai pasitvirtina, tai nustatomos prostatos vėžio stadijos. Pirminėje stadijoje dažniausiai neskiriamas joks gydymas. Tokiu atveju pacientas reguliariai turi atvykti pas gydytoją. Jam skiriamas taip vadinamas stebėjimas. Stebėjimo metu atliekami tyrimai ir nuolat stebima ar nekinta. Nustačius vėlesnes stadijas skiriamas gydymas. Dažniausiai antroji stadija apsiriboja medikamentiniu gydymu skiriant vaistus. Jeigu yra trečioji ar ketvirtoji prostatos vėžio stadija, tai skiriamas individualiai parinktas gydymas, tai gali būti chirurginė operacija, chemoterapija, kompleksinis gydymas ir t.t. Kiekvienas atvejis yra individualus, dėl to kiekvienu atveju gali būti skiriamas tam tikras gydymas. Nėra vieno gydymo metodo, todėl reikia pasikliauti gydytojais ir gydytis pagal siūlomus metodus. Atminkite, kad daugeliu atvejų pacientai sėkmingai pasveiksta.