Perkame medieną

Ieškodami medienos statybiniams ar individualiems projektams, žinome, norime, kad mediena kaina būtų mažesne, o kokybe geresne. Kaip žinia, stebuklų nebūna, tad pasirinkti reikės aukso viduriuką arba tai, ką labiau vertinate – aukštą kokybę, arba mediena kaina žemesne. O jeigu apskritai nežinote, pagal ką rinktis, galime padėti apsispręsti, pateikdami keletą reikalavimų, pagal kuriuos iš tiesų derėtų rinktis medieną. Taip pat papasakosime, kaip apskritai vyksta medienos pirkimo ir pardavimo sistema.

Terminai

MedienaPrieš pradedant kalbėti, verta išsiaiškinti keletą terminų, padedančių geriau suprasti medienos rinką. Kas yra padarinė mediena? Lietuviškai vertinys skamba keistai, tačiau tai tiesiog yra mediena, kuri yra supjauta apytiksliais matmenimis lentpjūvėje su diskiniu pjūklu. Paruoštąja mediena vadiname tokią, kuri jau yra lentpjūvėje nuobliuota, ne tik supjauta. Obliuotoji mediena – tai tokia, kokia yra obliuota tik kai kuriose vietose. Tai leidžia pirkėjui pamatyta, kaip atrodo obliuota ir neobliuota mediena. Tai tiesiog tarsi skirta kaip pavyzdžiui, kad būtų galima tai pamatyti. Apvaliąja mediena vadiname tą, kuri yra supjaustyta keturkampiais gabalais ir mes matome tiksliai apdirbtus paviršius. Žemesnės rūšies mediena tiesiog sutrumpintai vadinama prastesnės rūšies mediena iš spygliuočių miškų, ji gal nebus tinkama geriausiems darbams, bet ji gali būti gera kurui ar paprastiems apdailos darbams. Aukščiausios rūšies mediena, analogiškai, bus pati geriausia ir brangiausia. Tokios medienos kaina bus aukštesnė dėl jos lygumo, palankaus apdirbimo. Paprastai tai bus mediena tiesiai iš kamieno, kur net nebuvo daug šakų apaugę. Dar yra antros rūšies mediena ir ja paprastai vadinama lapuočių mediena, kadangi iš jos yra tik apie 70 proc. medienos tinkamos apdirbimui. Galima iš jos gaminti nedidelius baldus.

Kaip išsirinkti

Renkantis sau medieną, reikia galvoti, kokiu tikslu ji jums reikalinga. Jeigu norite medienos pačiai gražiausiai apdailai, dar paklauskite savęs, ar reikia ilgalaikės, ilgaamžės apdailos, ar tokios, kuri nebūtinai tarnauti turi ilgai. Jeigu reikia ilgaamžės, tada geriau rinktis lapuočių medieną, pavyzdžiui, beržo ar ąžuolo. Ąžuolas labai sunkus, beržas lengvesnis, tad įvertinkite ir tai. Taip pat pažymėtina, kad spygliuočiai turės lygesnius kamienus, ilgesnius, ir iš jų galima tikėtis net ir statybai tinkančių ilgų lentų. Tuo tarp, spygliuočiai bus sudaryti iš šakų vainiko, taigi, ir mediena bus ne itin lygiai išaugusi, bet kartais tai kaip tik gali lemti pasirinkimą, jeigu norite įdomesnio medienos rašto.

Palikite atsiliepimą