Paminklas ir jo reikšmė

Mūsų tradicija nulėmusi išsivysčiusias kultūrines apeigas žmonių laidojimo metu. Dėl to yra ir tokia amato šaka kaip paminklu gamyba. Kodėl žmonėms reikia paminklų, ir ką reiškia paminklas?

Senoviniai laidojimo papročiai

PaminklaiNagrinėjant Sovijaus mitą, galime rasti daug informacijos apie tai, kaip keitėsi laidojimo ritualai ir papročiai. Žmonės būdavo kasami į žemę, paskui kabinami ant medžių, vėliau deginami. Apie tai ir kalba šis laidojimo mitus atspindintis pasakojimas. Tačiau be to dar turime ir daug archeologinių radinių, bylojančių, kad žmonės visada tikėjo amžinybe ir stengdavosi velionio nepasiųsti į nežinią be nieko. Lavonai būdavo laidojami su drabužiais, daiktais, deja, ir su gyvūnais, o kartais su tarnais. Egipto piramidės – didžiausi antkapiai istorijoje. Dabartinių paminklu gamyba, palyginus, kur kas paprastesnė, tačiau su tuo pačiu tikslu.

Būdas palikti neužmirštą

Svarbiausias paminklo gamybos ir pastatymo tikslas – nepaleisti žmonių į užmarštį. Juk uždėjus gerą paminklą, tu visada prisiminsi tą žmogų, kurio vardas, pavardė, gimimo ir mirimo metai užrašyti ten. Tai bus ir simbolinė atminimo vieta, kur bus visada galima ateiti ir pagalvoti, pakalbėti apie velionį. Tai bus vieta, kur susitiks gyvieji ir mirusieji.

Amerikietiški kapai

Psichologai dažnai kalba apie amerikietišką gedėjimo bei laidojimo tradiciją kaip ydingą. Žmonės laidojami iškart, be jokių šermenų. Po laidotuvių pastatomas minimalistinis, neišskirtinis akmuo – tiesiog akmuo su iškaltu vardu ir metais. Dėl to, kad žmonės nesuteikia laiko savo atsisveikinimo ritualams, manoma, yra labai sunkios depresijos ir psichologinės problemos. Jas patiria visi, kurie, gyvendami savo „greitą gyvenimą“ tiesiog nustumia netektį į sąmonės užkaborius. Tačiau netektį reikia išgyventi, o ne paslėpti, nes ji vėliau prasimuš kitais būdais.

Rusiški kapai

Kitas kraštutinumas yra rusiški kapai ir antkapiai. Ten, pagal senas slavų tradicijas, kurių daug kas laikomės ir mes, ilgai yra skelbiamas gedulas. Šermenys gali trukti iki savaitės, kol visi atsisveikina. O daugiausiai gedulo tenka artimiesiems. Vėliau dar būna vadinamasis keturnedėlis ir metinės. Ant paminklų taip pat atsispindi didžiulės gedulo išraiškos.

Palikite atsiliepimą